Wielka zabawa

 

KARNAWAŁ

Nazwa pochodzi od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem levāre ("mięso usuwać"). Wszystkie nazwy oznaczały pożegnanie mięsa przed rozpoczynającym się wielkim postem. Innych źródeł etymologii tej nazwy trzeba szukać w łacinie, np. carrus navalis  - wóz w kształcie okrętu, który uczestniczył w procesji świątecznej ku czci bogini Izydy.

Karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Od przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rosnąć zboże. Między innymi dlatego karnawał jest tak ściśle związany z tańcami i muzyką. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła.

CO TO KARNAWAŁ

Karnawał to czas zabaw przypadający po rozpoczęciu nowego roku, a dokładnie zaczyna się 6 stycznia, a kończy się 25 stycznia. W czasie jego trwania organizowane są huczne bale, imprezy, a także bale przebierańców i maskowe. Tradycja karnawałowa wywodzi się z dawnych zwyczajów. Związana jest z kultem płodności i urodzaju. Wiąże się z nią wiele ciekawych obyczajów, które praktykowane są w różnych krajach na świecie.

PIOSENKA KARNAWAŁOWA

Piosenka ta nosi tytuł: ,,Gospodynie”. Wraz z pokazaniem się postaci Zapusta i jego towarzyszami przed domem lub w drzwiach, śpiewa się w izbie:

„Gospodynie:
Jedzie Zapust na koniu
Wywija po moście,
Frasują się komornice
Co będą jeść w poście.
Komornice:
Stoi beczka śledzi,
Niech każda je, w domu siedzi.
Gospodynie:
Jedzie Zapust na koniu
Wywija po moście,
Frasują się komornice
Co będą pić w poście.
Komornice:
Stoi beczka piwa,
Niech każda pije, póki żywa.
Gospodynie:
Jedzie Zapust na wozie,
ciągnie mięso na powrozie:
i przyjechał k`nam k`nam.
Komornice:
Krzyknął: chude gąski mam;
Wypędzie ich na murawkę
Niech zieloną szczypią trawkę,
A tu zima, trawy nie ma!
Gąski pozdychały,
Gosposie się oblizały."

 

Źródło:Wikipedia

 

Navis