Zalety czytania

 

Książki i lektury

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki pozytywny wpływ na nasze życie, mają książki i lektury. Na świecie jest wiele osób, które nie lubią czytać, ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie życia bez książki. Mam nadzieję, że mój dzisiejszy artykuł przekona lub chociaż trochę zachęci do czytania. Udowodnione jest naukowo, że częste czytanie wpływa nie tylko na rozwój naszej wiedzy, ale także na efektywność pracy mózgu. Działanie to można porównać do regularnego treningu sportowego i jego wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Kiedy regularnie czytamy, poprawiamy kondycję naszych komórek mózgowych. Lepiej wtedy zapamiętujemy, łatwiej i krócej się uczymy, a także mamy bardzo bogate słownictwo.


Miłośnicy książek znają więcej wyrazów, którymi sprawniej posługują się w mowie i piśmie. Badania naukowe potwierdziły również, że osoby często czytające są bardziej inteligentne od tych, którzy od książek trzymają się z daleka. Ich poziom inteligencji rośnie w miarę zdobywanej wiedzy, osoby uwielbiające czytać sprawniej podejmują trafne życiowe decyzje i mają wyższy poziom IQ od przeciętnego człowieka. Wielbiciele książek wykazują większą zdolność empatii, czyli umieją wczuwać się w sytuacje innych osób. Badania na ten temat przeprowadzono na Uniwersytecie w Toronto. Kanadyjscy uczeni, po przebadaniu 100 studentów, doszli do wniosku, że czytanie pomaga lepiej radzić sobie z niepewnością, sprawia również, że unikamy pochopnych osądów wobec innych osób, a także jesteśmy bardziej otwarci na potrzeby innych ludzi.


Książki przedstawiają nam świat inny od tego, który znamy. Uczą nas, aby nigdy się nie poddawać, walczyć o swoje i być dobrym człowiekiem. Dobra książka daje nam motywację i chęć, by stawić czoła przeciwnościom, a także wiarę, że dobro zawsze zwycięży. Czytanie daje nam różnorodne emocje, przeżycia, pocieszenie i różnego rodzaju porady. Odziaływanie książki na nas jest zawarte również w powiedzeniu ,,Książka to najlepszy przyjaciel człowieka”. Niestety, w dzisiejszych czasach książka zostaje wyparta przez telewizję i komputer. I tym samym, świat staje się mało ciekawy i mniej kolorowy, a jest za to dużo nerwów, przemocy i mało uśmiechu.

Myślę, że przedstawione przeze mnie argumenty przekonają Was, co do wartości płynących z czytania książek i lektur i jednocześnie zachęcą do tej formy spędzania wolnego czasu.

Z poważaniem niedostępny15